6. Cumhurbaşkanımız Fahri Korutürk

Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç emekli olmuş, yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Faruk Gürler getirilmişti. Ferit Melen Hükümeti baştaydı. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın görev süresi dolmuş, 12 Mart Muhtırası’nı hazırlayan askerler Sunay’ın yerine askerden birinin getirilmesini istiyorlardı. Bunun için de Orgeneral Faruk Gürler’i uygun görüyorlardı. 0 zamanki prosedüre göre; Cumhurbaşkanı’nın TBMM ya da Cumhuriyet Senatosu Üyesi olması gerekliydi. Bu nedenle Faruk Günler Genelkurmay Başkanlığı’ndan istifa etti ve Cumhuriyet Senatosu üyeliğine seçildi.

Fahri Korutürk’ün Cumhurbaşkanlığına Seçilmesi Süreci

Askerler ile milletvekilleri arasında sık sık görüşmeler oluyordu. Yeni Genelkurmay Semih Sancar başta olmak üzere diğer üst düzey askerlerin baskısı basına da yansıyordu. Genel görüntü Faruk Gürler’in seçileceği üzerineydi ancak oylama turları başlayınca işler değişti. Turlar birbirini izledi. Bir türlü yeterli çoğunluk elde edilemiyor ve Cumhurbaşkanı seçilemiyordu. 15. tur sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı seçildi Fahri Korutürk.

Fahri Korutürk’ün Kısaca Hayatı

Fahri Korutürk, 1903 yılında İstanbul’da doğdu. 1916 yılında Bahriye Mektebi’ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu’nu, 1933 yılında Deniz Harp Akademisi’ni bitirdi. Deniz Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev aldı. Roma, Berlin ve Stockholm’de Deniz Ataşesi olarak hizmet verdi.

1036’da Montreux Boğazlar Konferansı’na askeri uzman olarak katıldı. 1944 yılında Emel Hanım’la evlendi. 1950 yılında Amiralliğe yükseldi. Oramiralliğe kadar çeşitli rütbelerde komuta görevleri yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden 1960 yılında emekli olduktan sonra Moskova, ardından da Madrid Büyükelçisi olarak diplomatik görevlerde bulundu. 1968 yılında Cumhuriyet Senatosu Üyesi oldu.

6 Nisan 1980’de yedi yıllık görev süresi tamamlandı.

Üç çocuk babası Fahri Korutürk, 12 Ekim 1987 gününde vefat etti.

Bir cevap yazın