8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Yasası

Refah-Yol döneminde “8 yıllık kesintisiz eğitim” gündeme gelmiş, ancak MGK’nin tavsiyesine rağmen Refahyol Hükümeti buna yanaşmamıştı. DSP ise bu konuda çalışmalar yapmış ve bir program hazırlamıştı. Hazırladığı programa göre; 8 yıllık zorunlu temel laik eğitim kesintisiz olacak, temel eğitimde seçmeli ders olmayacak, meslek eğitim ve öğretimi 8 yıllık temel eğitimden sonra başlayacak, temel eğitim öğrencileri için bölge yatılı okulları ve yurtlar parasız olacaktı. Anayasa’nın 24. maddesine uygun olarak, isteğe bağlı Kuran kursları ve hafızlık eğitimi ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nca sağlanacak, İmam-hatiplik mesleğine yeni girecek olanlarda Yüksek İslam Enstitüsü veya İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiş olma koşulu aranacaktı. Tüm liselerde felsefe, mantık ve ruhbilim derslerine yer verilecekti.

https://okanikal.com/8-yillik-kesintisiz-egitim-yasasi/

8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Yasa Tasarısı Oylamaları

“8 Yıllık Kesintisiz Eğitim” yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 8 gece 9 gün tartışıldıktan sonra oylamalar 14 Ağustos 1997’de yapıldı. Tasarı, 238 ret oyuna karşı 273 oyla kabul edildi.

8 Yıl Kesintisiz Eğitim Tasarısının 4. Maddesi’nde yer alan din eğitiminin düzenlenmesi ile alakalı madde tartışmalara yol açmıştı. Bu tartışmaların ışığında tasarıya CHP’nin “Anayasa’ya aykırı” şeklinde görüş belirtip onay vermemesiyle 214’e 302 oyla reddedildi.

https://okanikal.com/8-yillik-kesintisiz-egitim-yasasi/

8 Yıllık Kesintisiz Eğitimin Kabulü

8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yasası 17 Ağustos 1997’de 277ye karşı 242 oyla kabul edildi. Yasaya ret oyu vereceğini açıklayan Tansu Çiller ve Meral Akşener oylamaya katılmadı. Yasa, Cumhuriyet tarihinin en önemli reformları arasında yer aldı ve böylece eğitimde yeni bir dönem başladı.

8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Yasası‘na göre; ilköğretim kesintisiz 8 yıla çıkarıldı, imam hatiplerin, Anadolu liselerinin, mesleki teknik okulların ve özel okulların orta kısımları kapatıldı, meslek eğitiminin 14 yaşında başlamasına karar verildi.

8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Yasası

8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Yasası

Meclis Yasa Tasarısı

Eğitim Yasa Tasarıları

Bir cevap yazın