Amazon Pazar Verileri Üzerinde Hak İhlali İle Suçlanıyor

Şirket, Almanya ve Fransa’daki platformunda satıcılarla haksız rekabet etmekle suçlanıyor.

Avrupa komisyonu üyesi Margrethe Vestager bugün yaptığı açıklamada, AB’deki Amazon, kendi platformunda üçüncü taraf satıcılardan topladığı verileri kötüye kullanmakla suçlandığını duyurdu. Avrupa Komisyonu, Amazon’un Fransa ve Almanya’daki satıcılarla haksız rekabet etmek için halka açık olmayan satıcı verilerini “sistematik olarak” kullandığını söylüyor. Suçlamalar, Amazon’un platformdaki bağımsız satıcılarla rekabet etmek için satış verilerini nasıl kullandığını geçen yıl açıklanan bir soruşturmanın sonucu duyurulmuştu.

Avrupa Komisyonundan yapılan açıklamaya göre; “halka açık olmayan satıcı verilerinin kullanılmasının Amazon’un perakende rekabetinin normal risklerinden kaçınmasına ve Amazon’un AB’deki en büyük pazarları olan Fransa ve Almanya pazarındaki hakimiyetini pekiştirmesine olanak sağlıyor.”

Amazon tarafından yapılan açıklamada, Komisyon’un iddialarına katılmadıklarını belirterek, “gerçekleri doğru bir şekilde anlamalarını sağlamak için her türlü çabayı sarf etmeye devam edeceklerini” belirtti.

Şirketten yapılan bir diğer açıklamaya göre “Hiçbir zaman şirketimiz küçük işletmeleri daha fazla önemsemedi. Son yirmi yıldır onları desteklemek için Amazon her şirketten daha fazla çaba göstermiştir. Mağazalarımız üzerinden yılda on milyarlarca Avro gelir elde eden ve yüz binlerce iş yaratan 150 binden fazla Avrupalı işletme Amazon’dan ürün satıyor.”

Komisyon ayrıca bugün, kendi perakende teklifleri ve lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanan pazar yeri satıcılarına ayrıcalıklı muamele yapıp yapmadığını görmek için şirket hakkında ikinci bir antitröst soruşturması açarak duyurdu.

Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, “Üçüncü taraf satıcıların faaliyetlerine ilişkin veriler, bu satıcılara rakip olduğunda Amazon’un yararına kullanılmamalıdır.” dedi. “Amazon platformunda rekabet koşulları da adil olmalıdır. Kurallar Amazon’un kendi perakende teklifleri lehine olmamalı ya da Amazon’un lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanan perakendecilerin teklifleri de avantajlı olmamalıdır.”

Şu anda fiziksel mal satışlarının yarısından fazlasının hesabını veren Amazon’un Market platformu yıllardır incelemeye alınıyor.

AB’den yapılan basın açıklamasında, antitröst soruşturmasının ne zaman sonuçlanacağına dair yasal bir süre bulunmadığı belirtildi. Ancak, Amazon suçlu bulunursa,  Amazon yıllık küresel gelirinin yüzde 10’u kadar para cezası alabilir. Bu da 2019’daki kazancına bakıldığında yaklaşık 28 milyar dolar anlamına geliyor.

Okanikal

Read Previous

7. Koğuştaki Mucize Oscara Aday

Read Next

Nikola’nın Bankada 900 Milyon Doları Var!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.