Çeçenler Tarafından Kaçırılan Avrasya Feribotu

16 Ocak 1996’da Trabzon’dan Rusya’nın Soçi Limanına hareket etmekte olan “Avrasya Feribotu”na 9 Çeçen eylemci baskın düzenledi. Gemideki 33’ü Türk, 177 yolcu ve 55 mürettebat rehin alındı. Liman Emniyet Amiri Rahmi Tunca’yı ayağından vuran eylemciler, gemiyi İstanbul’a doğru hareket ettirdiler.

Çeçen eylemcilerin lideri Muhammed Tokcan, “Rus askerlerinin kuşatması altındaki 250 Çeçen savaşçıyı kurtarmak için” bu eylemi yaptıklarını ve kuşatma altındaki Çeçenlerin sağ olarak Çeçenistan’a dönmemeleri halinde gemiyi İstanbul Boğazı‘nda havaya uçuracakları”nı açıkladı. Tokcan, Çeçen lider Cahar Dudayev ile telefonla görüştürüldü. Dudayev’ in, Gerekli mesajı verdiniz, kan dökülmesini istemiyorum” demesi üzerine, eyleme İstanbul’da son verildi.

Avrasya feribotu, 19 Ocak günü İstanbul Boğazı‘nın Karadeniz çıkışına getirildi. Güvenlik güçleriyle yaptıkları pazarlık sonucu, aralarında Muhammed Tokcan’ın da bulunduğu 4 eylemci teslim oldu. Yolcuların arasına karışan 5 eylemci ise güvenlik güçlerince yakalandı.

Eylemcilerin, teslim olmadan önce silahlarını ve bombaları denize attıkları anlaşıldı. Muhammed Emin Tokcan, Tuncer Özcan, Sedat Temiz, Erdinç Tekir, Ertan Coşkun, Ceyhan Molla Mehmetoğlu, Roki Gitsba, Ramazan Zubaroyev ve Vishan Abdurrahmanov adlı eylemciler 7 Mart 1997’de İstanbul 3 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından yargılandılar. “Gemi kaçırmak” ve “Hürriyeti Tahdit” suçundan toplam 8 yıl 10 ay 20 gün ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

4 Ekim 1997’de Vishan Abdurrahmanov, 6 Ekim’de Muhammed Tokcan, 21 Ekim’de de Ramazan Zubaroyev, Roki Gitsba ve Tuncer Özkan firar ettiler. Muhammed Emin Tokcan 29 Nisan 1999’da Atatürk Havalimanı’nda Rusya’ya gitmek üzereyken yakalandı. Daha sonra 22 Aralık 2000 tarihinde “Şartla Salıverilme Yasası”ndan yararlanarak cezaevinden çıktı.

Bir cevap yazın