Ermeni Terörü’nün Diplomat Kurbanları

Türk vatandaşlara yönelik, başta ASALA olmak üzere Ermeni terör örgütlerinin saldırıları, 1973 yılında başladı. Saldırılar neticesinde; aralarında diplomatlar, güvenlik görevlileri ve işadamlarının da bulunduğu 41 Türk vatandaşı katledildi. Türklere yönelik bu saldırılar 1984 yılı sonunda kesildi. 78 yaşındaki Amerikan uyruklu ermeni Gurgen (Karakin) Yanikiyan, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir atayı aradı. Elinde bulunan Abdülhamit’e ait bir tabloyu Türkiye’ye armağan etmek istediğini bildirdi. Mehmet Baydar ve Bahadır Demir’i Santa Barbara’daki Baltimore Oteli’ne davet etti. 27 Ocak 1973 günü Baydar ve Demir otele gittiler. Ancak iki diplomatı otelde silahla üzerlerine ateş açarak öldürdü. Yanikiyan, cinayetten sonra tutuklandı ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 31 Aralık 1984’de af ile serbest bırakıldı. Bu saldırı, Türk diplomatlara karşı yapılan ilk saldırıydı ve daha sonraki cinayetler zincirine örnek oluşturdu.

Ermeni Teröristlerin THY’de ki Bombalı Eylemi

20 Şubat 1975’de Beyrut’taki THY bürosu bombalandı. Yapılan bombalı eylemi, Gizli Ermeni Ordusu Esir Yanikiyan Gurubu üstlendi. Olay yerine bırakılan notta, “Ermenilerin haklı davasında emperyalistlere karşı mücadele edileceği, eylemlerin Türkiye, İran ve ABD’yi hedef alacağı, bu bombalama eyleminin de bir başlangıç olduğu” yazıyordu. Nitekim 22 Ekim 1975’de Viyana’da Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Daniş Tunalıgil, büyükelçiliği basan 3 terörist tarafından öldürüldü.

Aynı yıl, 24 Ekim’de bu seter Paris’te Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Erez ve makam şoförü Talip Yener büyükelçilik yakınlarında, Büyükelçilik yakınındaki Seine Nehri üzerindeki Hakeim Köprüsü’nde pusuya düşürüldü ve otomatik silahlarla taranarak öldürüldü. Yapılan bu hain saldırıyı “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgüt üstlendi.

ASALA İsmi İlk Kez 1976’da Ortaya Çıktı

ASALA’ nın adı ise ilk kez 16 Şubat 1976’daki saldırıda ortaya çıktı. Beyrut’ta Türkiye’nin Beyrut Büyükelçilik görevini yapmakta olan Oktar Girit bir salonda otururken, ASALA ‘nın üstlendiği cinayete kurban gitti.

1977’de Vatikan Büyükelçisi Taha Carım, 1978’de Madrid Büyükelçisi Zeki Kuneralp, eşi Necla Kuneralp ve emekli büyükelçi Beşir Balcıoğlu, 1979’da Paris Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” örgütü tarafından katledildi.

1980’de Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip Özmen ile 14 yaşındaki kızı Neslihan Özmen, 1981’de Paris Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Reşat Moralı ve din görevlisi Tecelli Arı, Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Sekreteri Mehmet Savaş Yergüz, Paris Başkonsolosluğu Güvenlik Görevlisi Cemal Özen, 1984’de Tahran Büyükelçiliği Sekreteri’nin eşi Işık Yönder ASALA örgütü tarafından katledildiler.

1979’da Hollanda’da Türkiye Büyükelçisi Özdemir Benler ‘in oğlu Ahmet Benler silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Olayı hem “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” hem de ASALA üstlendi. 1983’de Lizbon Büyükelçilik Müsteşarı’nın eşi Cahide Mıhçıoğlu, 1984’de Viyana Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Erdoğan Özen ve Viyana’da BM Temsilciliğinde görevli Enver Ergun “Ermeni Devrimci Ordusu” tarafından katledildiler.

1983’de Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar, Kirkor Levonyan ve Rafi Aleksandr tarafından katledildi.

1982’de Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan Taşnak militanı Hampig Sasunyan tarafından katledildi.  Aynı yıl Boston Fahri Başkonsolosu Orhan Gündüz, Ottowa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Atilla Altıkat, Burgaz Başkonsolosluğu İdari Ataşesi Bora Süelkan ve Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay, 1983’te Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun Aksoy da Ermeni teröristler tarafından katledildiler.

Ermeni terörizminin Türkiye’deki ilk eylemi ise 7 Ağustos 1982’de Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gerçekleşti. ASALA ‘ya bağlı 2 terörist düzenlediği silahlı baskında 8 kişiyi öldürdü. Saldırıda 72 kişi de yaralandı.

Bir cevap yazın