Sabancı Suikastı 9 Ocak 1996

9 Ocak 1996’da Sabancı Center’ın 25. katında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, Toyota – Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve Başkanlık Sekreteri Nilgün Hasefe, DHKP – C üyesi Mustafa Duyar, İsmail Akkol ve Fehriye Erdal tarafından öldürüldü. Ancak güvenlik güçleri üç suçluyu yakalayamadı.

Suikastın faillerinden Mustafa Duyar 6 Ocak 1997’de Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’ne teslim oldu. Duyar yakalandıktan sonra yaptığı açıklamalarında; aslında hedefte Sakıp Sabancı’nın olduğunu, Fehriye Erdal’ın 25. katta uzun süre çaycı olarak çalıştığını, ancak olay günü heyecandan odaları karıştırdığından dolayı Özdemir Sabancı ve Haluk Görgün’ ün öldürüldüğünü söyledi.

Mustafa Duyar itiraflardan sonra, Kırklareli E Tipi Cezaevi’nde özel hücreye konuldu.

3 Haziran 1997’de Sabancı Center suikastından sorumlu dört kişi hakkında idam cezası talep edildi.

Mustafa Duyar’ın açıklamalarında, Bayrampaşa Cezaevi’nde bulunan DHKP-C davasından tutuklu sanık Ercan Kartal’ın suikastı organize ettiğini beyan etti. Fatma Erdem, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Metin Narin, Ejder Güngör, Mehmet Gökmen, Erhan Taş ve Melek Akkaya’nın da Sabancı suikastına yardımcı olduklarını belirtti.

Ercan Kartal duruşmada; Sabancı Center’ın DHKP-C silahlı eylem timince basıldığını, Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe’nin cezalandırıldığını, “25 kata da çıksalar, özel güvenlik sistemi de kursalar, tekelci işbirlikçiler cezalandırılmaktan kurtulamayacak” dedi.

7 Kasım 1997’deki duruşmada Mustafa Duyar’la Ercan Kartal arasında bir tartışma yaşandı. İkisi de birbirlerinin ifadelerini yalanladılar. Mahkemede küfürlü sözler söylendi.

Afyon Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mustafa Duyar, 15 Şubat 1999’da Karagümrük Çetesi tarafından öldürüldü.

27 Ekim 1999’da Sabancı suikastı faillerinden olan Fehriye Erdal, Neşe Yıldırım isimli sahte kimlikle Belçika’da yakalandı. Belçika makamları, Brugge kenti yakınlarındaki Knokke-Heist’te güvenlik birimlerinin rutin olarak müdahale ettikleri bir yangın sonrasında evden paket çıkarmaya çalışırken sergilediği şüpheli davranışlar sonucu gözaltına alındığını belirttiler.

28 Mart’ta Fehriye Erdal ve iki arkadaşı, 100 bin Belçika Frangı kefalet ödemeleri, Belçika’da ikamet adresi göstermeleri, güvenlik ve yargı birimlerinin denetimlerine tâbi olmak gibi şartlarla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar. Ancak Belçika yargısı, Fehriye Erdal’ın Türkiye’ye iade edilmemesine karar verdi. Bunun üzerine harekete geçen Sabancı Ailesi, 15 Şubat 2001’de Belçika’da gözaltında bulundurulan Fehriye Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı yargılanması amacıyla dava açtı.

15 Mart 2001’de İstanbul 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM), Sabancı suikastıyla ilgili kararını açıkladı. 12 sanıktan sekizi hakkındaki dava Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun uyarınca ertelendi. İsmail Akkol ve Fehriye Erdal’ın dosyaları bekletildi. Yasadışı DHKP-C örgütünün elebaşlarından olan ve eylem talimatını verdiği öne sürülen Ercan Kartal’ın dosyasını başka bir davayla birleştirildi.

Sabancı Suikastı 9 Ocak 1996

9 Ocak 1996’da Sabancı Center’ın 25. katında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, Toyota – Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve Başkanlık Sekreteri Nilgün Hasefe, DHKP – C üyesi Mustafa Duyar, İsmail Akkol ve Fehriye Erdal tarafından öldürüldü. Sabancı Suikastı 9 Ocak 1996

Fatma Erdem, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Metin Narin, Ejder Güngör, Mehmet Gökmen, Erhan Taş ve Melek Akkaya Sabancı Suikastı 9 Ocak 1996

Afyon Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mustafa Duyar, 15 Şubat 1999’da Karagümrük Çetesi tarafından öldürüldü.

Bir cevap yazın