Seri Üretimi Yapılan İlk Otomobil : Ford Model T (1908-1927)

Seri Üretimi Yapılan İlk Otomobil

Günümüzden 112 yıl evvel Henry Ford’un sahibi olduğu Ford Motor Şirketi, Model T isimli aracını tanıttı. Peki gerçek otomobil severlerin çok merak ettiği bu otomobilin vasıfları neler, o dönemde kimler tercih etti, ne kadar satıldı?

Seri Üretimi Yapılan İlk Otomobil

Ford Model T’nin Vasıfları

Henry Ford‘un sahibi olduğu Ford Motor Şirketi 1908 yılında Model T’yi tanıttı. Ford Model T ilk çıktığı vakitlerde piyasadaki en ucuz ve en kaliteli modeldi. Bu sebeple olacak ki 1918 yılında Amerika’da ki araçların yarısından fazlası Model T idi. Henry Ford’un tasarladığı otomobil 1970 yılına kadar En çok satılan otomobil unvanını taşıyordu. Henry Ford’un “İstediğiniz renk Ford Model T alabilirsiniz, siyah olmak kaydıyla” sözü bu araç hakkındaki en bilinen yorumudur. Ford Model T 1908 – 1927 yılları arasında üretilmiştir. Henry Ford‘un bu aracı tasarlamadan önceki amacı En kaliteli malzemelerle , en iyi mühendislerle, geniş bir ailenin sığabileceği kadar büyük, çıkardığı masraflarda ise bir o kadar küçük bir araba yapmaktı.

Model T’nin Fiyatı

Satışa çıkarıldığı ilk dönemde 825 Dolar fiyatında olan bu otomobil zamana karşı çıkmıştır. Motor büyüse de fiyatı düşmüş, 1924 yılında 260 dolara inmiştir. Bu sebeple 1927 yılına kadar 16.5 milyonun üstünde satmıştır. Model T’nin bu kadar uygun fiyatlı olmasının farklı bir sebebi ise Üretim kolaylığıdır. Normal şartlarda 1.5 günde montajı yapılabilen bu otomobil, otomatik montaj hattının kullanılması sayesinde montaj süresi 93 dakikaya indirilmiştir. Bu sayede az iş gücü ile daha kolay üretim yapılmış ve halka daha uygun fiyata satılmıştır.

Model T’nin Motoru

Ford Model T 20 beygir gücünde 4 silindirli bir motora sahipti. Bu motor 544 kilogram ağırlığındaki otomobili maksimum 65 km/s hızına çıkarabiliyordu. Model T’nin motoru 4 silindirli olması ve blok döküm tekniği kullanılarak silindir başlıklarının sökülür takılır şekilde tasarlanması, bu motoru o dönemdeki rakiplerine göre oldukça yüksek bir klasmana çıkarıyordu.

1920 yılında uygulanmaya başlanan Fordizm akımının en iyi örneği olan, Ford Model T’nin Rahmi M. Koç Müzesi’nde 3 farklı versiyonu (1908 model Touring, 1918 model Pick-up ve 1926 model TT otobüs) bulunmaktadır.

Ford T Touring

1908 yılında üretimine başlanan Model T o zamanların e yeni teknolojisi olan üretim bandı ile 15,5 milyondan fazla üretilmiştir. O zamanların en ucuz ve en güvenilir Amerikan aracı olan Model T 19 yıl boyunca hiçe yakın değişiklik yapılarak üretilmiştir.

Seri Üretimi Yapılan İlk Otomobil

Seri Üretimi Yapılan İlk Otomobil

Seri Üretimi Yapılan İlk Otomobil

Seri Üretimi Yapılan İlk Otomobil

Enes Doğuhan

Dünyanın en iyi yazarı :)

Bir cevap yazın